Bu düzenin çocuklarımızın aklıyla oynamasına izin vermeyeceğiz

Geçen hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2024-2028 dönemi için Stratejik Plan belgesi yayımlandı.

Bu belgede 4-6 yaşları arasındaki 1 milyon 322 bin kadar çocuğa dini eğitim verildiği ve bu rakamı önümüzdeki dönem üç katına çıkarmayı hedefledikleri belirtilmektedir.

ÇEDES’te görevlendirdikleri imamlara ek ders ücreti de istiyorlar. Bu durum adeta Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlandığına, öğretmenlerle imamların çocuk eğitiminde eş statüye ulaşacağına işaret etmektedir.

Bütün bunlar açıkça bilimsel eğitime ve Cumhuriyet kazanımlarına karşı, seküler düşünce ve yaşantıyı daha da geriletmek üzere plan yaptıklarını ortaya koymaktadır.

Oysa iki gün önce psikolog, çocuk gelişimcisi, psikiyatrist, sinir bilimci ve eğitim bilimcilerden oluşan 62 uzman, çocuk yaşta dini eğitimin çocukların zihinsel gelişimine zarar verebileceği ve akıl hastalıklarına neden olabileceğini bilimsel bir çerçevede toplumla paylaştılar.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptıklarına ve planladıklarına yeter artık diyoruz. Çocuklarımızı suiistimal etmekten vazgeçin. Çocuklarımıza bilimsel bir eğitim ve gençlerimize aydınlık bir gelecek istiyoruz.

THTM Laiklik ve Aydınlanma Komisyonu