FİLİSTİN’DEKİ SOYKIRIMA DERHAL SON VERİLMELİDİR

7 Ekim 2023’ü izleyen günlerde başlayan İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısı hız kesmeden devam ediyor. Ne dünyanın dört bir tarafında ayağa kalkan milyonlardan ne de kendi halkından yükselen itirazları dinleyen, ne Birleşmiş Milletler’in ne de uluslararası hukuk kurumlarının attığı adımları dikkate alan faşist İsrail hükümeti, son olarak Refah’ta güvenli bölge olarak ilan edilen ve Filistinlilerin sığındığı çadır kampına yönelik bir saldırı düzenledi. Çok sayıda çocuk dahil onlarca Filistinli vahşice katledildi.

7 Ekim’den bu yana 35 bini aşkın Filistinlinin yaşamına mal olan İsrail saldırganlığına derhal son verilmelidir. Öncelikle, İsrail’i her açıdan doğrudan destekleyen ve bu vahşetin birinci dereceden sorumlusu olan emperyalist ülkelerin bu desteği durdurulmalıdır.

Ülkemiz dahil bütün hükümetler İsrail’e dönük çok net ve hızlı önlemler almalıdır. Ülkemizde atılacak ilk adımlardan biri boru hatları aracılığıyla İsrail’e petrol sevkiyatının durdurulmasıdır. Petrol vanaları derhal kapatılmalıdır. İsrail silahlı kuvvetleri bu petrolün ürünlerini kullanmaktadır.

AKP hükümeti İsrail’e dönük ticaretin engellenmesine yönelik kararlar açıklamış olsa da, bu konudaki somut adımların sonuçları henüz netleşmemiştir. Üçüncü ülkeler üzerinden yapılan ticaret dahil, her türlü ticari girişime derhal bugün son verilmelidir.

Kürecik radar üssü dahil, Türkiye’deki askeri tesislerde elde edilen bilgilerden başka ülkelerin yararlanmasından, tesislerin emperyalist ülkeler tarafından kullanılmasından derhal vazgeçilmeli, geçmişte bu konuda yapılmış olan anlaşmalar iptal edilmelidir. Elde edilen bilgilerin emperyalist ülkeler tarafından İsrail’le paylaşılmadığının hiçbir güvencesi bulunmamaktadır.

Türkiye, uluslararası alanda atılacak önemli siyasi ve hukuki adımları hızlandırmalıdır. Bunların başında İbrahim anlaşmalarının tamamının feshedilmesi gelmektedir. Hükümet buna yönelik olarak ilgili hükümetlere bir çağrıda bulunmalıdır.

Filistin’in geleceğini emperyalizmin belirlemesine yönelik hiçbir adıma izin verilmemelidir. FİLİSTİN’DEKİ SOYKIRIMA DERHAL SON VERİLMELİDİR.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi Egemenlik, Bağımsızlık ve Barış Komisyonu