Yusuf Tekin İstifa!

Yaptığı her açıklamada öğretmenlere, kamusal ve laik eğitime düşmanlığını açıkça dile getiren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin son olarak Erzurum’da , “Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor” demiştir.

Bakanlığa bağlı devlet okullarındaki ögretmenlerin aldıkları ücret için Tekin’in “kamudan fonlandırılma” ifadelerini kullanması, öğretmenleri topluma asalak gibi göstermeye çalıştığının ve yoksulluk sınırının çok altında olan maaşlarına göz diktiğinin göstergesidir.

Biliyoruz ki kamu kaynaklarından fonlanan asalaklar ÇEDES gibi projelerle STK adı altında okullara, sınıflara kadar sokulan tarikatlardır. Bakanın yaptığı açıklamalar öğretmenleri halkın gözü önünde itibarsızlaştırmaya, eğitimi tümden piyasalaştırmaya yöneliktir. Hem kamusal eğitim hakkına hem de öğretmenlere saldırının ardıarkası kesilmiyor.

Artık yeter!

Gelinen noktada eğitim sistemi çökmüştür. Bu çöküşün sorumlularından biri olan, ögretmenlere ve kamusal ve laik eğitime düşman bakan Tekin derhal istifa etmelidir!

Ögretmen örgütlerini ve tüm halkımızı bu talep etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz.

THTM Eğitim Komisyonu